TheGames.cz

Přihlášení
Android vs iOS Téma, které zamává nejednomu člověku s nervy. Téma, které vybudí k hádkám. Téma často omílané, a přesto nemožné uzavřít. To je bitva mezi Android a iOS. Podívejte se na něj semnou!

Hned na začátku, je nutné uvést, že se budeme zabývat systémy pro mobilní zařízení, ne např. iOSem na PC, který by potřeboval další a delší téma.

 

Dovolte mi, abych se představil. Jmenuji se Petr, je mi 20 let a roky jsem byl uživatelem mobilních zařízení značek Samsung, LG, a dostal jsem se, asi jako většina z vás, do bližšího kontaktu i se 

 

zařízeními značky Huawei, Lenovo a Sony. Tyto všechny značky mají společnou jednu věc – operační systém Android. Záhadou pro mě, člověka z menšího města a neznalého moderním technologiím, proč někdo dokáže za mobil dát 10 a více tisíc. Časem jak jsem dospíval se mění hodnota peněz a pohled na to co člověk vlastně chce, a já začal po očku koukat na všechny ty pěkné vlajkové lodě, modely nabité technologiemi a říkal jsem si, že bych asi mohl pořídit něco lepšího.

 

Je to nějaký ten měsíc zpátky, kdy se mi po více jak dvouletém používání rozbil můj LG G3. Odešla základní deska a to 3 měsíce po záruční době – paráda! Co teď? Dilema. Co mám koupit, co od mobilu vlastně chci a kolik jsem ochoten dát peněz za malou destičku kterou strčím do kapsy, ale přesto to je určitá známka člověka ve společnosti. Jo, to „jabko“ mít na zádech telefonu, to by bylo fajn. Ale za ty peníze můžu mít jiný mobil s lepším hardwarem.

 

Dost vyprávění. Jak jste pochopili, dostal jsem se do dilema, kterým ročně prochází spousta lidí. Jak si ale vybrat?

 

Co od telefonu chci?

 

Možnost A. Chci telefon, ve kterém si mohu dělat téměř co chci. Od změny vzhledu, až po úpravu interních nastavení telefonu. Potřebuji hardware na hry a foťák, který vyfotí ty krásné krajinky, které poté hodím na Instagram. Přesto za to všechno nechci dávat moc peněz. Nebo chci, a tak si koupím mobil tak přeplněný technologiemi, že je za ty dva roky používání ani všechny nevyužiji.

 

 

Možnost B. Chci telefon co volá, fotí, zahraju si na něm hry a to vše bez jakékoli údržby softwaru, prostě se nechci starat o nic, jen ať to dělá co má. A v této možnosti si jak jste asi pochopili, tu cenovku už tolik vybírat nemůžu. Pokud se bavíme o telefonu novém (nepoužitém), tak i starší modely mají cenovku celkem vysoko, protože ano, parametry B splňuje iPhone.

 

 

 

Teď prosím pomineme cenu a hardware. Koukneme se pouze na systém.

Určitě více jak 90% z vás, co čtete tento článek, budete používat PC s OS Windows. No a tak si dokážete lehce představit, jak asi funguje Android. Hodně jednoduše, avšak výstižně řečeno: Android v sobě má složky podobně jako máte u sebe v PC. Když nainstalujete hru, nejen že ji máte někde na disku ve složce, ale zástupce je povětšinou na jiném disku na ploše, ostatní soubory ještě kolem, asi tak. Znáte to. Pohyby dat za sebou nechávají stopu, systém se i bez zjevné příčiny zpomaluje a je potřeba ho čistit a čas od času přeinstalovat. Je to tak, potýkáme se s tím všichni do jednoho. Android funguje dost podobně. Jak tedy funguje iOS? V podstatě si představte velkou krabici, ve které máte spousty dalších krabiček. Ano, je to vlastně sandbox. Aplikaci, kterou naistalujete, se pohybuje jen ve své krabičce a nezasahuje do systému ani do ostatních krabiček. A pokud už potřebuje komunikovat, vždy se vás musí zeptat a také máte vždy přehled přesně o každé aplikaci, kam může nahlédnout a kam ne. A další velmi důležitá věc ohledně systému. Kvůli bezpečnosti, je vždy potřeba mít aktuální verzi systému. U nadstavbových systému jako je Samsung a jemu podobné je to velký problém. Nejnovější verzi má vždy nejnovější model, starší modely nesmyslně čekají a některé více staré modely už se ani updatu nedočkají. A zase tu je iOS. Ten má aktualizace pro své modely dlouhé roky a téměř hned jak je to možné.

Software bohužel bez výčitek a dohadování můžeme rozsoudit jednoduše.

 

Teď kratší téma. Hardware. Tam jednoduše vždy vítězí značky s Androidem.  Jediná věc, kterou je potřeba si hlídat, zda hardware může být v telefonu opravdu využit naplno a není bržděný softwarem. Často se stává, že papírově má telefon nádherný fotoaparát, a přesto telefon s papírově horším fotí stejně nebo i lépe. To je poté nemilé zjištění.

 

Jaké je tedy moje zakončení?

Já jsem člověk, který chce jednu věc používat delší dobu. Jsem na něco zvyklý, a to mi stačí. Od telefonu potřebuji ať funguje jak má, neseká se a nemusím se moc zabývat údržbou. Nějaké náročné hry na mobilu nikdy nehraji a do budoucna se to asi nezmění a fotit potřebuju, no prostě klasicky, nejsem žádný fotograf umělec. Koupil jsem si iPhone 7 za celkem příznivou cenu, jakožto asi 2 roky starý model a za sebe si nemohu stěžovat. Rozdíl je opravdu markantní.

Ale já nejsem každý. Pokud jsi člověk, který potřebuje opravdu výkonný mobil, případně mobil se špičkovým fotoaparátem, nebo koukáš po mobilu, který má velkou baterii a zvládne fungovat bez problému dva, nebo tři dny, rozhodně si spíše vybereš telefon s Androidem, za lepší cenu a zaměřením, které hledáš. U Androidu si jen vezměte k srdci moje doporučení, jít vždy do čistého Androidu. Ten mají např. telefony od Google nebo Nokia.

 

Jen podotknu jednu věc. Často slýchám, že člověk u Apple platí za značku. Za tu zaprvé ale platíte všude. U Apple více platíte za jejich špičkový operační systém. U Androidu, jakožto u otevřené platformy za něj logicky nijak zvlášť platit nemusíte.

 

Spousta věcí se mi sem do článku nevešla, ale ty úplně nejzásadnější zde jsou. Jsem zvědavý na vaše komentáře a hlavně, kdo z vás, co preferuje. Děkuji za přečtení.

napsal TiTaaN, dne 16.12. 2018 | Zobrazeno: 2803x
Majitel TheGames
(y)
dne 16.12. 2018, 14:22
No když to tu je .. tak se vás zeptám .. Chci si koupit nový Mobil ten můj "mobil" je už k ničemu... Mobil mam vybraný je to Honor X10 .. co si myslíte doporučili by jste mi ho a nebo mi doporučili jiný mobil třeba i s iOS… Pokud máte jiný co by jste mi doporučili tak mi pošlete odkaz.. v cenové relaci cca 9tisíc
dne 17.12. 2018, 20:16
Honored Member
Záleží co preferuješ. Netuším popravdě jak je na tom Honor s jejich EMUI Androidem. Na papíře ten telefon vypadá hezky, HW má na rozdávání. Pokud jsi na Android zvyklí a nepřijde ti, že tě vyloženě omezuje, tak to je asi rozumná volba, protože za tu cenu asi nikde jinde moc HW nedohoníš. Prostě a jasně. Za ty prachy, pokud koukáš na to co je na papíře, tak asi opravdu nic lepšího neseženeš. Ekvivalent u Apple. V ceně SEčko, to je ale asi bezpředmětné tu řešit. Nebo opravdu připlatit a jít do 7. Cena je zatím na 13,5tis (32 GB verze), nečekám, že v nejbližší době by byl další skok dolů, dokud nevyjdou zase nové modely. HW i fotoaparát je ale o dost níže. Nicméně pořád to je Apple - ten systém toho výkonu moc nepotřebuje protože ho systém nezatěžuje. Fotoaparát je zase sice dneska už průměrných 8mpx, ale když ho srovnáš s jinými značkami které mají také 8mpx, tak je rozdíl opravdu znát, i když by teoreticky žádný být neměl. Také např. zvuk telefonu je oproti jiným značkám fakt jinde. Mobil celkově působí luxusním provedením. Odezva systému jak už jsem nastínil v článku je blesková. Klasicky na něm hraju i 3 hry najednou (přes otevřené aplikace mezi nimi přeskakuju) a dotoho přeskakuju třeba i na massenger apod. Jednoduše - bez záseků mi plynule dokáže přecházet z aplikace do aplikace. A ještě bych vystihl vibrace. Toho si všimneš už u prvotního nastavení. Ty mají prostě totálně vymakaný.
dne 18.12. 2018, 01:27
Ahoj, jsem Karel, je mi 40 let a jsem alkoholik.
dne 15.1. 2019, 14:56
Zatluky, presne to sme potrebovali vedieť ;)
dne 3.3. 2019, 19:48
[+] Výhody
iOS je hodně propracovaný system na kterém se pracovalo 5 let a neustále se vyvíjí. Za mně jednoznačně iPhone neboli systém iOS.
dne 17.3. 2019, 21:15
[+] Výhody
Plivu na iOS. Vlajkové lodi Xiaomi jsou výkonější než zaplivaný iPhone. iPhone a jeho slabá baterka 2000mAh mě vždy rozesměje. A co se týče čistých Androidů - Google, tak to taky není žádná sláva. Výdrž baterie skoro žádná a co pomale den, to chyba systému. Tahle válka nemá konce. Někdo přechází na iOS, někdo zase na Android. Ale za mě to bylo vždy takhle: 10. důvodů proč mít Apple 1. - 10. - Vypadáš bohatě.
dne 16.8. 2019, 22:25
Hlasování pro MC server
Co hrajete v CSGO nejčastěji?